Karty tarot

karta tarotPodobnie jak w przypadku kart tradycyjnych, pochodzenie tarota jest po dzień dzisiejszy niejasne. Różne źródła podają odmienne informacje. Według niektórych, karty tarota wywodzą się z Indii. Czas ich powstania na tym terenie określa się na X wiek. Odmienne zdanie prezentują zwolennicy opinii, jakoby karty te narodziły się na przełomie XIII i XIV wieku.

Według przekazów historycznych, tarot cieszył się wielkim uznaniem na terenie Włoch, Francji i Hiszpanii. Szczególną role odgrywał wśród rodziny książęcej Viscontich z Mediolanu i Sforzów. Sława tarota, przyczyniła się do sporów pomiędzy jego zwolennikami Kościołem. Pomimo określania go mianem okultyzmu i kabały, zdołał przetrwać do dnia dzisiejszego.

Dostępne obecnie na rynku karty tarota pochodzą prawdopodobnie z XV wieku. Wśród 78 kart wyróżnia się 22 arkana wielkie, 56 arkanów małych. Budzące niejednokrotnie swym wyglądem grozę, stanowią podstawowy rekwizyt tarocisty.

Zdaniem wielu zwolenników, tarot to nie tylko malowniczo zdobione karty, ale również filozofia życia. Odpowiednie traktowanie i towarzysząca temu medytacja, pozwala na osiągnięcie pełnego wtajemniczenia.